De winnaar van de Griekse verkiezingen van zondag, Alexis Tsipras, heeft dinsdag als premier zijn nieuwe regering voorgesteld.
Hij heeft het aantal ministers uit bezuinigingsoverwegingen ongeveer gehalveerd tot tien man. Maar bezuinigen lijkt verder niet het speerpunt van de regering Tsipras van de links-radicale partij Syriza. Die won overweldigend met de belofte daar onmiddellijk mee op te houden en geld in de gehavende economie te pompen.
Tsipras heeft felle critici van de door geldschieters afgedwongen bezuinigingen en hervormingen aangesteld. De nieuwe minister van Financiën is de 53-jarige Atheense hoogleraar economie, Yanis Varoufakis. Hij moet de partners in de negentien landen tellende eurozone en andere geldschieters gaan vertellen dat zijn land niet langer kan bezuinigen.
Vrijdag gaat de voorzitter van de eurogroep, Jeroen Dijsselbloem, naar Athene om kennis te maken. Hij waarschuwde opnieuw dat steun aan Griekenland gebonden blijft aan voorwaarden.
Sappige inzichten
Varoufakis sprak onlangs van een humanitaire crisis in Griekenland die bestreden moet worden. Hij heeft dinsdag via internet beloofd in contact te blijven met het volk en onophoudelijk informatie te delen op zijn blog, als hij minister is. “Mogelijk wordt de frequentie wat minder en de tekst wat korter, maar dat wordt straks gecompenseerd met sappiger inzichten, meningen en commentaren.”
Hij heeft de taak de geldschieters, inclusief Nederland, ervan te overtuigen dat de strenge bezuinigingen waar het land sinds 2010 onder gebukt gaat, contraproductief en niet te handhaven zijn. Hij krijgt steun in deze poging van de 66-jarige vicepremier Giannis Dragasakis die een sleutelrol in het kabinet heeft.
'Niemand gelooft in terugbetalen'
Een econoom en woordvoerder van Syriza, Euclid Tsakalotos, beklemtoonde dinsdag nog voor de BBC dat niemand werkelijk gelooft dat Griekenland al zijn schulden (320 miljard euro) kan terugbetalen. De leiders in de EU moeten volgens hem nu laten weten dat ze met Syriza willen samenwerken.
Buitenlandse Zaken wordt gedaan door Nikos Kotzias. Deze politicoloog uit Piraeus geldt als een technocraat en is net als Varoufakis overigens, geen lid van Syriza. Het ministerie van Volksgezondheid wordt gerund door een blinde, Panagiotis Kouroublis.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl